Alstroemeria – Peru Zambağı özellikleri, anlamı ve bakımı

Yaygın olarak İnkaların zambağı olarak bilinen Alstroemeria, Alstroemeriaceae familyasında çok yıllık bir çiçektir. Güney Amerika’ya özgü olmasına rağmen, birçok tür Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Madeira ve Kanarya Adaları’nda vatandaşlığa geçmiştir. Bu makale, Alstroemeria hakkında ve onları evcil hayvanlarınızla nasıl büyüteceğiniz hakkında faydalı bilgiler sağlayacaktır.

Alstroemeria, Peru zambağıdır. İnkaların alstroemeria veya zambak, Alstroemeriaceae ailesindeki bir orkide bitkisidir. Bitkinin Güney Amerika’da yerel çeşitleri var, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, Madeira ve Kanarya Adaları’nda vatandaşlığa kavuştu. Güzel pembe veya mavi çiçekleri cennet gibi bir kokuya sahiptir ve genellikle buketlerde ve aranjmanlarda kullanılır.

Alstromenia Peru Zambağı özellikleri

Alstroemeria çiçekleri güzel, kokulu ve uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, bitki büyüme döneminde, özellikle yarı uykulu yaz aylarında düzenli sulama gerektirir. Bu, dehidrasyonu önlemek ve sağlıklı bir büyüme sağlamak için tüm çiçeklenme mevsimi boyunca sulamanın sık olması gerektiği anlamına gelir. Alstroemerias, hastalıklar veya zararlılar tarafından nadiren rahatsız edilir, ancak her iki yılda bir yeniden dikilmelidir.

Aşkın sembolüdür

Çiçeğin dostluk ve sevginin güzel bir ifadesi olduğu bilinmektedir. Mor, beyaz ve pembe dahil olmak üzere çeşitli renklerde mevcuttur. Bu renkler keyfi gibi görünse de, her birinin belirli bir anlamı vardır ve birçok farklı nedenle verilebilir. Romantik anlamlarına ek olarak, alstroemeria arkadaşlığı temsil etmek için de kullanılır. Çiçek aslen Peru’dandı ve ismini Claus von Alstromer adlı İsveçli bir barondan aldı.

Evcil hayvan dostudur

Evcil hayvan dostu alstroemeria, genellikle bir buket içinde duran son çiçektir. Bu çiçek türü herhangi bir kokusu olmamasına ve gerçek bir zambak olmamasına rağmen, kokusu olmadığı için hala popüler bir seçimdir. Peru zambakları kediler için zehirliyken, alstroemeria evcil hayvanlar için toksik değildir ve buketler için ideal bir seçimdir.

Soğuğa dayanıklı bir bitkidir

Alstroemeria yetiştirmeyi düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu var. Alstroemerias, hafif ve derin, ancak güneşe maruz kalan topraklarda iyi yetişir. Gelişmek için zengin bir organik toprağa ihtiyaçları var, bu yüzden henüz sahip değilseniz toprağa biraz kompost eklediğinizden emin olun. Alstroemeriaların bakımı nispeten kolaydır ve pek çok haşere veya hastalık problemi olmamalıdır. Ancak, aynı zamanda haşerelere ve aşırı sulamaya da yatkındırlar, bu nedenle bitkilerinizi sulamadan önce bunları kontrol ettiğinizden emin olun.

Peru Zambağı

Alstroemeria cinsi Güney Amerika’ya ve dünyanın diğer bölgelerine özgüdür, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, Madeira ve Kanarya Adaları dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde vatandaşlığa alınmıştır. Alstroemeria türleri oldukça kokuludur ve bazıları ‘festival çiçekleri’ olarak kabul edilir. Geleneksel olarak, bu çiçekler düğün gibi özel günleri kutlamak için kullanılırdı, ancak günümüzde dünya çapında bahçelerde ve manzaralarda da popülerdir.

Cevap Bırakın