SEO AVANTAJLARI

SEO Avantajları 2022 (Reklam mı?, SEO MU?)

SEO birçok işletme için önemli bir kanaldır. SEO işletmeleri ile anlaşmak, Özellikle yeni kuruluyor olan ve hedeflerine ulaşamamış şirketler SEO avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. SEO için yatırım yapılmalı mı? Yoksa reklam mı verilmeli?

Reklam vermek kolay, hesabınızda paranız varsa istediğiniz zaman sıralamanın en üstünde siz varsınız, ya peki Paranız yoksa? Belki de reklamlar tek başına yeterli değildir  ne dersiniz?

SEO uygulamak ya da reklam satın almak

Elbette, ücretli arama motoru girişleri aracılığıyla ziyaretçi çekebilirsiniz – anahtar kelime: SEA. ( Arama motoru reklamları) Google, Google Ads’ü kullanır, Bing, Bing Ads’i kullanır. Bu, çok iyi ve hızlı bir şekilde çalışır – ancak her tıklama için ödeme yapmanız gereken açık bir dezavantaja sahiptir. Para akışı kurur kurumaz bu kanaldan geçen trafik de sona erer.

Reklam için her tıklama başı para ödersiniz. Ancak giren herkes alışveriş yapmaz. Bu nedenle kazancınızın kesin olarak artacağından emin olamazsınız. Reklam süresi bittiği an itibari ile kariyeriniz de biter. SEO ise süreklidir. Elbette sürekli güncelleme yapıldığı için çalışmaları düzenli olarak yapılmalı ve devam edilmelidir. Ancak yüksek bir konumda yer aldığınız reklam süresinin bitmesi gibi birden yerle bir olmazsınız. Bunun için çok büyük yanlışlar yapmış olmanız gerekir.

Bunun yanı sıra reklamdan gelecek olan gelir bir küçük bir büyük olabilirken SEO çalışmaları ile iyi sıralarda yer alan web siteniz genel olarak aynı şekilde gelir getirir. Siteniz büyüdükçe gelir de artar. Birden düşme durumunuz olmaması için çalışmalara devam edersiniz.

SEO çalışmaları elbette siteyi çok iyi etkiliyor. Ancak bu iş için uzman kişiler ve sabırlı olmak gerekiyor. Bağlantı kurma gibi işlemler için harcanan maliyetlerin belirli bir sonuca ulaşıp ulaşmayacağını zaman gösterir.

Hız için SEA

Hız söz konusu olduğunda, avantaj daha çok SEA (Reklam) tarafındadır..  Örneğin, yeni bir web sitesi başlatmak, SEO’nun herhangi bir alakalı trafiği sunması için haftalar ve aylar alacaktır . Google’ın önce siteyi taraması gerekiyor. Dış bağlantılar önce keşfedilmeli ve daha sonra atfedilmelidir. Güven bir gecede oluşmaz. Ancak oluştuğunda sitenizin trafik hızı artar. Elbette ayarlamalar ile site hızı da artacaktır. Fakat Reklamda reklam bütçeniz ve kelimeleriniz onaylandığı andan itibaren üst sıralarda ücreti karşılığında arama motoru sizi üst sıralarda tutar.

Eğer piyasaya hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız SEA Yani reklam ile giriş yapmak zorundasınız. Reklam vererek rakiplerinizin önüne bütçeniz oranında çıkmak çok kolay önemli olan uzun vade de neler yapılabileceğidir.. SEO Yarışması değil ki hemen sıralama alınsın, kelimeler yıllarca aranacak ve yıllarca reklam bütçesi ayırmak oldukça pahalı olabilir.

SEO ile organik hit arttırmak

Google en çok kullanılan arama motorudur ve organik hit kazanmak için SEO çalışmaları yapmak gerekir. Google güncellemelerinde sitenin konumundan düşmemesi için de bu çalışmaların düzenli olarak yapılması gerekir. Fakat unutmamak gerekir ki SEO Emin ellerde ve sektörde yüksek tecrübeli kişilere teslim edilmelidir. SEO bir orkide çiçeğine benzetilebilir

eğer bakımını yapmayı bilmezseniz orkide yaprakları dökülür ve zamanla yok olur. Web siteleri de aynen Orkideler gibi eğer fazla yanlış işlem yapılırsa yaprağı kuruyan orkide gibi kurur ve ölür.

İnsanlara bir şey aradıkları anda hitap eder

Temel olarak, arama motorları bir trafik kanalı olarak diğer bazı kanallardan daha ilgi çekicidir, ör. B. Görüntülü reklamcılık. Çünkü: İnsanlara aktif olarak bir şey aradıkları anda ulaşırsınız . Bu, israfı büyük ölçüde azaltır ve aynı zamanda ziyaretçiyi herhangi bir şey yapmaya ikna etmek zorunda kalmamanızı sağlar – açık bir avantaj.

Uygulamada, çoğu zaman o kadar basit değildir. Onu ikna etmeniz gerekmeyebilir, ancak yine de rekabete karşı kendinizi savunmanız gerekir. Kendinizi mükemmel sağlayıcı olarak konumlandırmalı ve dönüşüm için herhangi bir engel oluşturmamalısınız (satın alma/öncü/bülten kaydı…).

SEO sadece trafiğin doğru olmaması için dönüşüm optimizasyonu gibi diğer disiplinlerle de çalışmalıdır. Çünkü sonuçta, kanal SEO aynı zamanda para kazanmakla da ilgilidir.

SEO, kişinin web sitesini SEO olmayanlar için de geliştirir

SEO yaparsanız, yalnızca organik arama motoru sıralamasına yardımcı olmazsınız. Diğerleri de kendi web sitelerini optimize etmekten yararlanabilir:

Blogları için anahtar kelime araştırması yapanlar, arandığı kanıtlanmış konularda yazılar oluşturur. Blog, arama motorları aracılığıyla gelmeyen ziyaretçiler için de çekici, çünkü burada ilgili konular işleniyor.

Sayfa hızı optimizasyonu, mobil aramada organik sıralamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çeşitli araştırmalar, daha yüksek bir sayfa hızının genel dönüşüm oranını artırdığını da göstermektedir.

SEO, filtre aramaları (yönlü arama) gibi konularda da yardımcı olabilir. Hangi kategorilerde gerçekten hangi filtrelere ihtiyacım var? Anahtar kelime veri tabanları da burada değerli girdiler sağlayabilir.

Sonuç

SEO’nun net faydaları vardır: SEO, daha iyi web siteleri sağlar. Ve: Arama motoru optimizasyonu ile uzun vadede değerli trafik çekebilirsiniz.

Ancak dezavantajları da görmelisiniz: “Kısa vadeli” ve “SEO” çoğu zaman birlikte iyi gitmeyen iki kelimedir. Ve: SEO, maliyetler açısından her zaman küçük bir macera ve bazen bir “kontrol kabusu” çünkü sonuç her zaman önceki yatırımlara kadar izlenemez. Ayrıca SEO’da hiç bir zaman garanti yoktur. En doğru teknikler uygulanmış olsa da bazen olmayınca olmaz… Bu sebeple SEO analiz google sıralama yarışması kapsamında yarışan yarışmacılar ne yaparlarsa yapsınlar bazen olmayınca olmayacak ve sıralama alamamış olabilirler.

Cevap Bırakın