orkideler nerede yetişir?

Orkide Ne Kadar Yaşar?

Orkide ne kadar yaşar? Çeşitleri ne olursa olsun, ortak bir soru orkidelerin ne kadar süre dayandığıdır. Bu yanıtı Brassavola, Phalaenopsis ve Miltonia gibi farklı türlerin özelliklerini arayarak bulabilirsiniz. Bu bitkilerin yaşam süreleri biraz farklıdır, bu nedenle evinizde ne kadar süre hayatta kalabileceklerinin farkında olmanız gerekir. En sevdiğiniz orkidelere nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Brassavola

Brassavola orkidelerinizin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, onları nasıl sağlıklı tutacağınızı bilmelisiniz. Brassavola orkideleri, Vandalardan daha yüksek neme sahip olmayı sever. %40’a kadar nemi tolere edebilirler, bu nedenle saksı karışımlarını 65 ila 75 derece Fahrenhayt’ta tutun. Onları her gün 2 saatten fazla doğrudan güneş ışığında tutmamalı ve çok fazla gölgede bırakmamaya çalışmalısınız.

Bir başka Brassavola orkide türü de Gecenin Hanımıdır. Akşamları kendine özgü bir kokusu olan güzel, beyaz çiçekleri vardır. Bu orkideler hızlı büyür ve büyümesi kolaydır ve sıklıkla çiçek açarlar. Diğer birçok orkide ile karşılaştırıldığında küçük olsalar da, kaplarda, sepetlerde veya monte edilmiş olarak bakımı ve gelişmesi zor değildir. İklime bağlı olarak, onları yılda birden fazla çiçek açmaya bile teşvik edebilirsiniz.

Miltonya

Miltonia orkideleri çiçek açtıktan sonra serin bir yerde bir ay dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu süreden sonra yeni çiçekler gönderecekler ve yılın büyük bir bölümünde çiçek açmış olacaklar. Bu bitkinin çiçek açması biraz zordur ve her yıl saksı gerektirir. Daha sonra yeni dallar ve yalancı ampuller üretmeye devam edecek. Çiçeklenme durduktan sonra Miltonia orkidelerinin saksılarının değiştirilmesi gerekir.

Çiçeklenme süresini uzatmak için serin ve dolaylı bir yere dikin. Biraz doğal ışık almalı ve toprak eşit derecede nemli tutulmalıdır. Dinlenme döneminde daha az sıklıkta sulayın ve hidrasyon arasında bitkinin ilk üçte birinin kurumasına izin verin. Su Miltonia uyku sırasında daha az ve çiçeklenme döneminde daha sık. Çiçek açtıktan sonra, daha az sıklıkta sulayın ve ölü çiçekleri çıkarın.

Miltoniopsis

Miltoniopsis orkidelerinin ne kadar sürdüğünü merak ettiyseniz, muhtemelen cevabı merak etmişsinizdir. Bu güzel bitkiler çeşitli renklerde gelir ve tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Optimal koşullarda beş haftaya kadar dayanabilmelerine rağmen, çiçeklenmeleri kısa ömürlü olabilir. Bunun nedeni, köklerinin ince olması ve kolayca kırılması ve bir kez bir kök kırılması yaşadıktan sonra onları yeniden büyütmenin imkansız olmasıdır. Bu nedenle Miltoniopsis orkidelerini özenle tedavi etmek ve olgunlaşana kadar tohum kabuklarında çiçek açmaya bırakmak çok önemlidir.

Miltoniopsis orkide dayanıklı bir bitki olmamasına rağmen, biraz daha özenle hayatta kalabilir. Geceleri %50 ve gündüzleri %80 nem seviyesine ihtiyaç duyar. Sıcak iklimlerde bu nem seviyesi yüzde 70’e kadar düşürülebilir. Ayrıca, yüksek sıcaklıklar daha fazla stomaya neden olabilir.

 

açık, bu da daha fazla gaz değişimi ve daha yüksek kuruluk riski ile sonuçlanır. Mümkünse odanızda nem seviyesini yüksek tutacak bir nemlendiriciyi çalışır durumda tutun.

Phalaenopsis

phalaenopsis orkide

phalaenopsis orkide bakımı

Dokuz ila 10 ay boyunca çiçek açmaya devam edecek bir orkide pazarındaysanız, Phalaenopsis mükemmel bir seçimdir. Minimum bakım gerektirirler ve haşere içermezler. Bu bitkiler ayrıca düşük ışık koşullarında gelişir ve gerçek mavi de dahil olmak üzere gökkuşağının neredeyse tüm renklerinde bulunabilir. Bu orkideler 20 yıla kadar dayanabilir!

Adları karmaşık görünse de, Phalaenopsis orkidelerinin bakımı kolaydır ve altı ay veya daha uzun süre dayanır. Orkidelerinizin çiçek açmasını sağlamanın en iyi yolu onları nemli tutmaktır. Her gün yaklaşık iki ila üç inç suya ihtiyaç duyarlar. Phalaenopsis orkideleri dolaylı güneş ışığını tercih eder. Çiçekleri uygun şekilde sulanır ve bakım yapılırsa aylarca sürebilir.

Cevap Bırakın