orkide canlanır mı

Kuruyan orkide nasıl canlandırılır

Orkideler, sağlıkları düşmeye başladığında pürüzlü görünebilirler. Yapraklar sarkabilir veya sararabilir, tomurcuklar düşebilir ve çoğu zaman sağlıksız orkideler çiçek açamaz. Ancak bu egzotik bitkiden vazgeçmeden önce, yaşam belirtilerini kontrol edin ve sorunları teşhis edin. Kuruyan orkide nasıl canlandırılır sorusunun cevabı için okumaya devam edin . Hastalıklar veya haşere istilası gibi sorunları çözebilirseniz, orkidenizi ölümün eşiğinden geri getirebilir ve orijinal, sağlıklı güzelliğini geri kazanabilirsiniz.

Yaşam belirtileri

kuruyan orkide nasıl canlandırılır

kuruyan orkide nasıl canlandırılır

Orkideni ancak hala hayattaysa geri getirebilirsin. Bazı orkideler çiçek açtıktan sonra yapraklarını döker ve çiçeklenmenin atlanması, orkidenizin öldüğü anlamına gelmez. Orkidenizin canlı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu rengini incelemektir. Sapı hala yeşilse, yaşıyor demektir. Orkidenizin durumunu belirlemenin daha doğru bir yolu köklerini incelemektir. Kökler sert ve soluksa, canlı ve sağlıklıdırlar, ancak tüm kökler kahverengiye dönmüş ve peltemsi olmuşsa ölürler – ve bu, orkidenizin artık hayatta kalmak için su ve besinleri ememeyeceği anlamına gelir.

Sorunları Teşhis Etmek

Bir orkidenin sağlığını iyileştirmenin en iyi yolu, sağlığının azalmasına neden olan şeyi teşhis etmektir, böylece onu düzeltebilirsiniz. Orkide çiçek açmıyorsa, taze saksı karışımı, daha fazla güneş ışığı veya daha fazla veya daha az su içinde saksı değişimi gerekebilir. Tomurcuklar çiçeklenmeden önce dökülürse, orkidenin ortamı uygun olmayabilir veya yakınlardaki bir gaz sızıntısı, sigara dumanı veya olgunlaşan meyveler nedeniyle etilen zehirlenmesine maruz kalabilir. Ve orkide yapraklarında lekeler, benekler veya renk solması fark ederseniz, orkidenizde, sorunu nasıl çözmek istediğinize bağlı olarak, budama, mantar ilacı, bahçecilik yağı veya böcek ilacı ile özel muamele gerektiren bir hastalık veya haşere istilası olabilir.

sağlıklı Bir Çevre

Orkidenizin ortamını doğru şekilde ayarlamak, bitkinizin sorunlardan geri dönmesine yardımcı olabilir. Çeşitliliğe bağlı olarak, açık havada orkideler tipik olarak ABD Tarım Bakanlığı’nın dayanıklılık bölgeleri 5 ila 11 arasında gelişir; karasal veya dayanıklı orkideler soğuk bölgelerde büyürken, tropikal orkideler daha sıcak bölgelerde büyür. Orkideler parlak, dolaylı güneş ışığını, yüzde 40 ila 60 nemi ve 1/4 kuvvette seyreltilmiş haftalık su ve gübre uygulamalarını takdir eder. Tropikal orkideler kökleri ağaçlara bağlı olarak veya ağaç kabuğu, sfagnum yosunu ve benzeri malzemelerin saksı karışımlarında büyürken, karasal orkideler toprakta büyür.

Doğal uyuşukluğu sağlık düşüşü veya ölümle karıştırmayın. Yaprak dökmeyen orkideler çiçek açmadıklarında bir dinlenme döneminden geçerken, yaprak döken orkideler aslında katı bir uyku döneminde tüm yapraklarını dökerler.
Orkideniz yeşil sapını ve sağlıklı köklerini koruduğu sürece, uyku halinden geri dönecek, taze yeşil yapraklar çıkaracak ve yeni çiçeklerle çiçek açacaktır. aktif büyüme mevsimi için sıcak.

Orkidenizin canlı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu rengini incelemektir. Sapı hala yeşilse, yaşıyor demektir. Orkidenizin durumunu belirlemenin daha doğru bir yolu köklerini incelemektir. Kökler sert ve soluksa, canlı ve sağlıklıdırlar
karasal veya dayanıklı orkideler soğuk bölgelerde büyürken, tropikal orkideler daha sıcak bölgelerde büyür. Orkideler parlak, dolaylı güneş ışığını, yüzde 40 ila 60 nemi ve 1/4 kuvvette seyreltilmiş haftalık su ve gübre uygulamalarını takdir eder.
Doğal uyuşukluğu sağlık düşüşü veya ölümle karıştırmayın. Yaprak dökmeyen orkideler çiçek açmadıklarında bir dinlenme döneminden geçerken, yaprak döken orkideler aslında katı bir uyku döneminde tüm yapraklarını dökerler.

Bir yanıt

  1. hazal

Cevap Bırakın