orkide köklendirme

Orkide köklendirme

Orkide kökleri, büyük bitkiler alemindeki diğer türlerin köklerinden farklı görünür. Bununla birlikte, herhangi bir bitkinin köklerinin yaptığı gibi aynı temel amaca hizmet ederler. Orkide köklendirme için akımına önem vermelisiniz. Orkide köklendirme için hangi kök türüne ait olduğunu öğrenin ve bakımı için diğer makalelerimize göz atmayı unutmayın.

Orkidenizin kök sistemine özen göstermeyi öğrenmek, değerli orkidelerinizin sağlığını ve canlılığını korumak için çok önemlidir.

Orkide Köklerinin 3 Ana Görevi

orkide köklendirme

orkide kökleri

Orkide türü ne olursa olsun, kök sistemi aynı üç temel işe sahiptir.

  1. Besinleri ve hidrasyonu emdirin.

Bir numaralı iş, bitkiyi beslemek ve sulandırmak için besinleri ve mineralleri ve suyu emmektir. Bununla birlikte, bir orkidenin köklerinin bunu yapma şekli, muhtemelen alışkın olduğunuzdan biraz farklıdır – bu besinleri havadan emerler.

  1. Bitkiyi güvenli ve sabit tutun.
  2. İki numaralı iş, tesisi yerinde sabitlemek. Yine de burada, bir orkidenin kökleri her yönden büyümeye başladığında, kafa karıştırmak kolaydır!
  3. Ekstra besinleri depolamak.
  4. Üç numaralı iş, bir yiyecek depolama mahzeni haline gelmek ve zayıf zamanlarda sürecek ekstra besinleri paketlemek.

Orkide Köklerinin Türleri

Orkidelerin iki temel kök türü vardır: ince ve kalın. Orkide bitkilerinizin hangi tür köklere sahip olduğunu belirlemek çok önemlidir çünkü bu, doğru saksı ortamını kök tipiyle eşleştirmenize yardımcı olacaktır.

İnce köklü orkideler

Kendi filizlerinizi yetiştirdiyseniz (veya bakkaldan paketlenmiş filizler satın aldıysanız), ince orkide köklerinin neye benzediğine dair bir fikriniz var demektir. Örümcek gibi ve hassastırlar.

Kalın köklü orkideler

Kalın köklü orkideler, daha eski, daha köklü orkide bitkilerinde genç çalı fasulyelerine veya hatta ahtapot dokunaçlarına benziyor. Bu kökler daha dolgun ve sağlamdır ve kullanımdan o kadar kolay zarar görmezler.

Havai Orkide Kökleri Nedir?

Havadan (“hava”) köklere bazen orkide dalları denir. Tüm orkide bitkilerinin hava kökleri yoktur ve olanlar sıklıkla yanlış anlaşılır.

Hava kökleri isimlerini nasıl büyüdüklerinden alır. Çoğu bitki kökü doğrudan toprağa veya saksı ortamına doğru büyür ve esas olarak yerin altında ve görünmez kalırken, orkide kökleri genellikle doğrudan havaya doğru büyür!

Bu havayı seven kökler genellikle orkideye ait değilmiş gibi görünür. Orkide bakımına yeni gelen pek çok kişi, orkide köklerini yabani otlarla veya filizlerle karıştırdı ve onları bitkinin nihai ölümüne götürdü.

Hava kökleri farklı görünmekle birlikte, işlevleri diğer bitki kökleri ile aynıdır ve yerinde bırakılmalı ve dikkatlice korunmalıdır.

Adventitious Orchid Roots (Keikis) Nedir?

“Adventitious” kelimesi, Latince kökü olan “adventicious” kelimesinin modern bir uyarlamasıdır ve “ait olmama” anlamına gelir.

Maceracı kökler gerçekten kök değildir. Daha ziyade, keikiler, küçük yeni orkide bitkileri yaratarak , aslında orkide kendi kendine çoğaltma yöntemi olarak kullanılırlar . Hawaii dilinde “Keiki” kelimesi “bebek” anlamına gelir.

Keiki “kökleri” nazikçe çıkarılabilir ve uygun orkide ortamında saklanabilir veya uygun bir ana kaya veya ahşap malzemeye yapıştırılabilir.

Hangi Orkide Havadaki Köklere Sahiptir?

Tüm orkide bitkileri hava kökleri geliştirmez. Neden bazı orkidelerin hava kökleri büyüdüğünü, bazılarının ise olmadığını anlamak, orkidelerin vahşi doğada nasıl büyüdüğünü öğrenmeye yardımcı olur.

Karasal orkide

Yerde büyüyen orkidelere karasal orkideler denir. Bu orkideler, hava kökleri geliştirme olasılığı en düşük olanlardır.

Karasal orkide kökleri tipik olarak “normal” bitki kökleri gibi saksı ortamına veya orman tabanına batırılır.

Ağaçta büyüyen orkideler

Ağaçta büyüyen orkidelere epifitik orkideler denir. Bu, bir tür binek üzerinde büyüdükleri anlamına gelir. Kökleri bitkinin yaşamı boyunca havaya ve neme maruz kalır.

Vahşi bir ortamda birçok epifitik orkide türü ağaç gövdelerini veya uzuvlarını tercih eder. Sera ortamında, popüler montaj araçları arasında mantar pano, ağaç dalları, dalgaların karaya attığı odun, sert ağaç ve diğer organik maddeler bulunur.

Kaya büyüyen orkideler

Kaya büyüyen orkidelere litofitik orkideler denir. Bu orkideler, doğada uygun şekilde açıkta kalan kayalarda yetişen tipik tropikal türlerdir.

Bu orkideler, stabilite için kaya ev sahiplerinin etrafında dolanan kökler geliştirir ve genellikle kayanın içinde ve çevresinde çatlaklara veya yarıklara oyulur.

Bir numaralı iş, bitkiyi beslemek ve sulandırmak için besinleri ve mineralleri ve suyu emmektir. Bununla birlikte, bir orkidenin köklerinin bunu yapma şekli, muhtemelen alışkın olduğunuzdan biraz farklıdır - bu besinleri havadan emerler.
Hava kökleri isimlerini nasıl büyüdüklerinden alır. Çoğu bitki kökü doğrudan toprağa veya saksı ortamına doğru büyür ve esas olarak yerin altında ve görünmez kalırken, orkide kökleri genellikle doğrudan havaya doğru büyür!
Maceracı kökler gerçekten kök değildir. Daha ziyade, keikiler, küçük yeni orkide bitkileri yaratarak , aslında orkide kendi kendine çoğaltma yöntemi olarak kullanılırlar . Hawaii dilinde "Keiki" kelimesi "bebek" anlamına gelir.

Cevap Bırakın