orkide nasıl patlar

Orkidenin çiçek dalları nasıl çıkar? Orkidenin ilginç gerçekleri…

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı? Egzotik güzelliklerin çiçek sapları çıplak kaldığında bu soru tekrar tekrar gündeme gelir. Çiçeklenme döneminin türden türe değiştiğini bilmelisiniz. Her orkide bir kez çiçek açar, ancak bazıları yılda iki kez çiçek açar. Bir orkide bir yıldan fazla bir süredir yeni bir çiçek sapı geliştirmezse, bunun birkaç nedeni olabilir. Bitkinin çok sıcak veya karanlık olması, aşırı gübrelenmesi veya aşırı sulanması olabilir. Orkide, kışın birçok türde olduğu gibi yoğun bir çiçeklenme döneminden sonra uykuda olabilir .

Aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederseniz, orkidelerinizi yeni çiçeklere teşvik ettiğinizden emin olabilirsiniz.

İpucu 1: Orkideleri budayarak yeni dal vermesini sağlayın

orkide çiçek nasıl çıkar

orkide çiçek nasıl çıkar

Dünyanın en popüler iç mekan bitkilerinden biri olan kelebek orkideleri ( Phalaenopsis ), çok basit bir ölçü ile çiçek açmaya geri getirilebilir. Aşağıdakiler özellikle bu tür için geçerlidir: Ölü sürgünlerin altında dinlenen gözler vardır. Saptaki son çiçek solduğu anda, küçük bir kalınlaşma olarak görülebilen bir gözün hemen üstünden çekimi temiz makasla kesin. Yaklaşık üç ay sonra, bu uyku halindeki tomurcuktan genellikle yeni bir çiçek salkımı filizlenir. Sürgünün çok uzun olmaması için gövde, ikinci veya üçüncü gözün hemen üzerinde yaklaşık orta yüksekliğe kısaltılır. Sonra güve orkidesini biraz soğutun. Dinlenme aşamasında suya neredeyse hiç ihtiyaç duymaz ve daha az ışıkla geçer.

2.İpucu: Orkideleri en uygun şekilde yerleştirin

Genelde orkidelerin çiçek açması için çok fazla ışığa ihtiyacı vardır. Karanlık yerlerde ne büyüme ne de çiçek oluşumu mümkündür. Kış aylarında, ilkbaharın başlarında ve sonbaharın sonlarında, çoğu orkide için güney penceresine yakın bir yer önerilir. Nisan ayından eylül ortasına kadar, gün boyunca yeterli gölgeyi düşünmeli ve bitkileri pencereden yaklaşık 40 santimetre uzağa taşımalısınız – aksi takdirde güneş yanığı oluşabilir.

Phalaenopsis’te güneye bakan pencereler çiçek oluşumunu iki ile üç ay kadar hızlandırabilir. Örneğin, birçok Cattleya orkidesi ve Vanda orkidesi ile , yüksek nemin olduğu banyoda parlak bir pencerede yılda iki çiçeklenme zamanı olabilir.

  1. İpucu: Orkidelerin soğuk uyarıcılarla çiçek açmasını sağlayın

Orkideleriniz artık çiçek açmıyorsa, bu sadece ışık eksikliğinden değil, aynı zamanda yanlış ortam sıcaklığından da kaynaklanıyor olabilir. Örneğin güve orkideleri, 20-25 santigrat derece sıcaklıkta ve yüksek nemde gün boyunca onu sıcak sever ve rahat hisseder. Özellikle çürümüş orkideleri uyarmak için bitkiler geçici olarak daha soğuk bir odaya, örneğin yatak odası veya misafir odasına yerleştirilir. Yeni çiçekler, 15 ila 16 santigrat derece sıcaklıkta iki ay sonra ortaya çıkmalıdır. Durumunda Cymbidium orkide , çiçeklenme süresi sıcaklığa, özellikle bağlıdır. Tomurcuklanma aşamasında kesinlikle soğuk bir uyarana ihtiyaç duyarlar ve 14 derecenin altında tutulmaları gerekir. Aksi takdirde tomurcuklar düşecektir.

4.İpucu: Orkideleri uygun şekilde sulayın ve dölleyin

Orkidelerin doğru sulanması da sağlıklı, kuvvetli büyüme ve başarılı çiçek oluşumu için önemlidir . Oda sıcaklığında sulama – veya daha iyi dalış için – kireçsiz su en iyisidir. Tahta bir çubukla, alt tabakada hala nem kalıntısı olup olmadığını veya sulanması gerekip gerekmediğini önceden kontrol edebilirsiniz. Büyüme aşamasında orkidelerin düzenli, zayıf konsantre bir şekilde gübrelenmesi de bitkilerin çiçeklenmesinde belirleyicidir .

Orkideler yeterince döllenmezse büyüme durgunlaşır ve çiçekler görünmez. Türlere bağlı olarak, daldırma suyuna iki haftada bir 1-2 mililitre sıvı orkide gübresi eklenir, böylece bitkiler en iyi şekilde besinlerle beslenebilir. Büyüme aşamasında düzenli olarak gübrelemeniz çok önemlidir – bu, orkidelerinizin sağlıklı kalmasını ve bol miktarda çiçek açmasını sağlar

Accordion Sample DescriptionYeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır.
Tohumdan ekilen orkidelerin çiçek vermesi bazen 5 yıla kadar sürebilir. Fakat orkidenizi çiçek açmış bir şekilde aldı iseniz dökülme evresinden sonra tekrar çiçek vermesi çok olasıdır.
Orkideler çoğunlukla çiçeklendikten sonra 3-4 ay kadar çiçeklerini muhafaza ederler. Çiçekler döküldükten sonra çiçek sapları bir süre daha canlı kalır. Orkide sapınız yeşil olduğu müddetçe hala canlı demektir.

Bir yanıt

  1. Salih

Cevap Bırakın