orkide bakımı

En iyi Mor orkide bakımı

Mor orkide çiçekleriniz ne kadar büyüleyici, muhteşem ve ilgi çekici. Çiçeklerinizin her biri bir sanat eseri gibi! Güve Orkide olarak da bilinen bu bitki, bir ev bitkisi olarak en iyi olanıdır ve restoranlar, oteller, ofisler, kaplıcalar ve benzerlerinde yaygın olarak görülebilir. İşte Mor Orkidenizin sağlıklı kalması için nasıl bakım yapacağınız ve tekrar çiçek açmasını nasıl sağlayacağınız.

Mor orkide bakımı nasıl olmalı

mor orkide bakımı

mor orkide bakımı

mor Orkide’nizin ışığının, sıcak, doğrudan güneşte olmadan mümkün olduğunca parlak olduğundan emin olun. Güneye veya batıya bakan bir pencerede, özellikle yaz aylarında, hiçbir zaman düz yanmazlar. Ancak, daha karanlık kış aylarında ihtiyaç duyduğu ışıktan daha fazlasını elde etmek için hareket etmeniz gerekebilir. Çok güzel, doğal ışığa sahip bir sera düşünün, ancak güneşin doğrudan ışınlarını dağıtmak için beyaz buzlu cam .

Türkiye’de çok sayıda Phalaenopsis Orkide yetiştiricisi var çünkü sıcaklıklarımız nispeten eşit. Ve akşamları soğur ki bu sevdikleri başka bir şeydir. Bunları klimalardan ve ısıtıcılardan ve ayrıca sıcak veya soğuk hava akımlarından uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Saksıda yetişen orkideler yosun içindekilere göre daha hızlı kurur. Mor orkideniz  saksıda  büyüyorsa, 7-10 günde bir sulamak istersiniz. Yosun içinde büyüyorsa, 14-21 günde bir sulayın.

Orkidelerimi saksıda içinde yetiştirmeyi tercih ederim çünkü sulamayı doğru yapmak için çok daha kolay zamanım var. Sizinkini değiştirmeniz gerekiyorsa, bu kabuk karışımı iyi bir yetiştirme ortamıdır.

Devam Eden Bakım: Son çiçek düştüğünde, olası bir yeniden çiçeklenme için gövdeyi taban ile üst kısım arasında, düğümler arasında bir açıyla yarıya kadar kesin. 45 gün içinde yeniden çiçeklenme olmazsa, Kış / İlkbaharda yeni bir başak için gövdeyi tepenin / yaprağın hemen üstünden kesin. Kış aylarında, Phalaenopsis Orkide’nizi 45 gün boyunca veya yeni sap başlayıncaya kadar en fazla dolaylı güneş ışığı olacak şekilde pencere kenarına yerleştirin. Orkide sıcaklığı, yeni çiçek sapını zorlamak için 58 ila 60F’ye düşmelidir. Yeni bir sap başladığında, Orkide büyümesi için normal sıcaklıklara yerleştirin.

Gübre: Orkide çiçek açarken gübreye ihtiyaç yoktur. Gübrelemek istiyorsanız 12-12-12 gibi dengeli bir gübre veya benzeri bir oranda tavsiye ediyoruz. Her sulamada dörtte bir kuvvetle gübre uygulayın. Çiçeklenme istendiğinde çiçeklenmeyi desteklemek için yüksek fosforlu gübre (10-30-20 gibi) uygulanabilir.

orkide bakımı

orkide bakımı

başarı İçin İpuçları

  • Yaprakların veya bitkilerin suda kalmasına veya çok nemli tutulmasına izin vermeyin.
  • Suyla dolu bir tabağa kayalar yerleştirerek nemi artırın ve saksının altını su seviyesinin üzerinde tutmak için orkidenizi kayaların üzerine yerleştirin.
  • Su ile sisleme tamam (sadece kökler ve yosun üzerinde ince sis) “Uyarı” suyun bitkinin tepesinde toplanmasına izin vermeyin.
  • Son çiçek düştüğünde, çiçek başaklarını olası bir yeniden çiçeklenme için düğümler arasında bir açıyla ilk çiçeğin altına kesin. 45 gün içinde yeniden çiçeklenme gerçekleşmediyse, Kış / İlkbaharda yeni başak için yaprakların 1 inç yukarısından sapı kesin.
  • Yeniden çiçek açmak için kış aylarında doğrudan güneş ışığı almayan bir pencerenin yanında tutun. Geceleri 30+ gün sıcaklıklar 58 ila 60 derece arasında olmalıdır. Yeni sivri uç başladığında, Orkide’yi pencereden 1 ila 2 fit uzağa veya evinizin en iyi büyüyen alanına yerleştirin.
Orkide çiçek açarken gübreye ihtiyaç yoktur. Gübrelemek istiyorsanız 12-12-12 gibi dengeli bir gübre veya benzeri bir oranda tavsiye ediyoruz. Her sulamada dörtte bir kuvvetle gübre uygulayın. Çiçeklenme istendiğinde çiçeklenmeyi desteklemek için yüksek fosforlu gübre (10-30-20 gibi) uygulanabilir.
Orkide sıcaklığı, yeni çiçek sapını zorlamak için 58 ila 60F'ye düşmelidir. Yeni bir sap başladığında, Orkide büyümesi için normal sıcaklıklara yerleştirin.
Son çiçek düştüğünde, çiçek başaklarını olası bir yeniden çiçeklenme için düğümler arasında bir açıyla ilk çiçeğin altına kesin. 45 gün içinde yeniden çiçeklenme gerçekleşmediyse, Kış / İlkbaharda yeni başak için yaprakların 1 inç yukarısından sapı kesin.

Yorumlar

  1. Sibel inci
  2. Fatma

Cevap Bırakın