orkide vitamin besini

Orkide Çiçekleri Ne zaman solar?

İster dekor için yeni bir orkide yetiştiriyor olun, ister özel bir hediyeye ihtiyacınız olsun, muhtemelen şu sorunun yanıtını merak ediyorsunuzdur: Orkide çiçekleri ne zaman solar? Genel olarak, bu çiçekler 60 ila 120 gün arasında sürer, ancak bazıları dört aya kadar sürebilir! Cevap, seçtiğiniz orkide türüne ve cinsine bağlı olacaktır. Örneğin, Oncidium orkideleri yalnızca birkaç gün sürebilirken, daha uzun ömürlü Phalaenopsis veya Slipper orkideleri dört veya beş ay çiçek açabilir.

Oncidium orkide 1-2 hafta çiçek açar.

Oncidium orkide sadece birkaç hafta çiçek açar, ancak bu hikayenin sonu değil. Başak başına birçok çiçekle oldukça büyüyebilirler. Çiçekler solup solduğunda, budama makası veya sterilize edilmiş aletlerle sivri uçları dikkatlice çıkarabilirsiniz. Büyüme döneminde orkideyi ayda bir kez fosfordan zengin bir gübre ile gübrelemelisiniz.

Sulama sadece gerektiğinde yapılmalıdır, ancak aşırı sulamadan kaçının yoksa ani çiçek solması görülebilir. Çiçeklenme süreci ve son çiçek sırasında sulamalar arasında toprağın yaklaşık üçte birinin kurumasını hedefleyin. Yetersiz uyku dönemi, çiçek eksikliğinin bir başka yaygın nedenidir. Oncidiumlar, gündüzleri orta ila ılık arası sıcaklıklarda gelişir ve geceleri on derece düşer.

orkide çiçeği nasıl yetişir?

orkide nasıl sulanır?

Phalaenopsis orkideleri daha uzun süre çiçek açar

 

Phalaenopsis orkidelerinin daha uzun süre çiçek açmasını sağlamanın ilk adımı, onlara tutarlı nem ve orta derecede parlak bir pencere sağlamaktır. Her yıl yaklaşık iki veya üç yeni yaprak büyüyecekler ve kış boyunca sonbaharda çiçek açacaklar. Çiçeklenme sürelerini uzatmak için habitatlarında tutarlı miktarda nem sağlayın. Ardından, nemli bir pencere pervazına bir Phalaenopsis orkidesi dikin.

Phalaenopsis orkidelerinin çiçek açan sivri uçları düştükten sonra, onları taçtaki son düğümün en az bir inç üzerinde kesin. Bu onlara enerji biriktirmeleri ve daha büyük çiçekler üretmeleri için zaman verir.

Çiçek saplarını keserken sterilize edilmiş makas kullanın. İlk birkaç çiçek açma mevsimi boyunca, Phalaenopsis orkide ikinci bir çiçek dalı yetiştirecektir.

Terlik orkideleri dört veya beş aya kadar çiçek açar.

 

Doğal ortamlarında, terlik orkideleri, ağaçların gölgelediği orman zemininde karasal olarak büyür. Bu nedenle parlak ışığa ihtiyaçları vardır, ancak çok fazla değil. İdeal olarak, güneye veya batıya bakan bir pencerenin yanına yerleştirilmelidirler. Çok fazla ışığı engellemek için şeffaf bir perde kullanabilirsiniz, ancak doğrudan güneş ışığından kaçındığınızdan emin olun. Orkidenizi daha karanlık bir yere koyarsanız, kök çürümesi gelişir ve daha az çiçek açar.

Çoğu terlik orkide iki ila üç ay çiçek açar, ancak melezler iki veya daha fazla çiçek açabilir. Bu melezlerde genellikle her yeni büyüme için yalnızca bir çiçek dalı bulunur, bu nedenle yeniden çiçek açmadan önce en az dört ila beş ay gerekir. Bununla birlikte, terlik orkideleri, bazılarının her bir başakta on kadar çiçek açan birkaç çiçek dalına sahip olabilir. Orkide paphiopedilum grubu, çeşitli renklerde çiçeklerle özellikle güzeldir. Canlı sarıdan koyu kırmızıya kadar değişirler.

Cevap Bırakın