sarıya orkide yaprağı

Sarıya Dönen Orkide Şahane Çiçek Tomurcukları Hakkında…

Orkidelerin sağlıksız olduğunun ilk işareti genellikle sararmış tomurcuklardır. Orkidenin çiçekleri neden solar ? Orkidenizi neyin rahatsız ettiğini belirlemek biraz deneme gerektirse de, orkide sağlığını ve çiçeklenmeyi teşvik eden bir ortam oluşturarak tomurcukların sararmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Orkide Tomurcuğu Patlaması

Orkide çiçek tomurcukları sarıya döndüğünde, genellikle kururlar ve solmuş olurlar. bu genellikle tomurcukların çiçek açmadan önce büzüşüp saplarından düştüğü bir tomurcuk patlaması vakasıdır .

Ortamdaki ani bir değişiklikten kaynaklanan şok, tomurcuk patlamasının başlıca nedenidir. Değişiklikler nemde bir düşüş, ışıkta bir değişiklik veya aşırı sıcaklık dalgalanmalarını içerebilir. Bazen yetersiz besin, yetersiz sulama programı veya hava kirliliği gibi diğer sorunlar da tomurcukların olgunlaşmak yerine sararmasına neden olabilir.

sarıya orkide yaprağı

sarıya orkide yaprağı

Nadir Sararma Nedenleri

Propan veya gaz yağı yakan ısıtıcılardan çıkan etilen gazı orkide tomurcuklarını zehirleyerek onların sararmasına ve hızla düşmesine neden olabilir. Orkidelerin ayrıca geceleri karanlığı deneyimlemesi gerekir, bu nedenle onları günün 24 saati aydınlık bir odada tutmak tomurcuk patlamasına katkıda bulunabilir.

Orkidelerin yalnızca dörtte biri kadar gübreye ihtiyacı olduğu için aşırı gübreleme de bir sorundur. Gübre suyla yıkanmazsa, tuz birikmesi ve kök yanması bir orkidenin sağlığını bozarak tomurcukların sararmasına ve ölmesine neden olabilir.

Sorunları Kontrol Etme

Tomurcuk patlamasını önlemenin anahtarı, orkidenizin ortamını olabildiğince dengeli tutmaktır. Ortam sabitse ancak hala sararmış tomurcuklar görüyorsanız, orkidenizin ortamında bir sorun olması gerekir.

Köklere bakarak sorunları kontrol edebilirsiniz. Kahverengiyse, aşırı sulamadan çürüyor demektir. Yeşil veya beyazlarsa ancak orkidenizin saksısı hafif geliyorsa, çiçek tomurcuklarının yeterince su almasını sağlamak için sulamayı haftada iki kez artırmanız gerekebilir.

Orkide kökleriniz sağlıklı görünüyorsa, saksı suyla biraz ağır gelir ve saksı ortamı nemli ancak gevrektir – bozulmadan ötürü yumuşak değildir – yapılacak en akıllıca şey, orkidenizin geri kalan ortamını başarı için ayarlamaktır.

Orkide Bakımı İpuçları

Çiçeklere dönüşen sağlıklı tomurcukları korumak için orkidenizin 18 ila 30 derece  arasında parlak, dolaylı güneş ışığına ihtiyacı var . Sıcaklık her gece 10 derece F düşmelidir; bu çiçek açmayı teşvik eder. Nem oranı yüzde 40’ın altındaysa orkidenizin saksısını nemli çakıllarla dolu bir tepsiye koyarak artırabilirsiniz.

Saksı toprağı asla tamamen kurumadan veya su ile tıkanmadan haftalık bir sulama yeterli olmalıdır. Son olarak, orkide sağlıklı tomurcuklar ve çiçekler üretmek için büyüme mevsimi boyunca ayda iki kez seyreltilmiş orkide gübresine ihtiyaç duyar.

Cevap Bırakın