orkide türü

Orkide türleri ve çokluğunun nedenleri

Orkide Dünyadaki en çeşitli çiçekler. İşleri daha karmaşık hale getirmek için, orkide türleri sürekli olarak değişir ve her yıl yaklaşık 150 yeni tür keşfedilir ve yaklaşık 1000 cinse bölünmüş bilinen 22.000 türe eklenir . Biz ise sadece birkaç orkide türünü biliriz.

Tüm bu orkide türleri için çeşitlilik nasıl gerçekleşti?

Tropik bölgeler gibi oldukça rekabetçi ortamlarda, orkideler tozlayıcıları çekmek için birçok yeni strateji geliştirmek zorunda kaldı . Sevincimize göre, bu bitki dünyasının başka hiçbir yerinde görülmeyen fantastik koku, renk ve şekil gösterimi ile sonuçlandı. Orkidelerin, ne kadar zorlu olursa olsun, bu kadar popüler ev bitkileri olmasına şaşmamalı.

Ancak endişelenmeyin, bazı orkidelerin yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Orkidenizin kesin talepleri, büyük ölçüde ait olduğu cinse bağlı olacaktır. Bu nedenle anorşidin tipini belirlemek , tam bakım sağlamada çok önemli bir adımdır.

Bazı popüler orkide türleri hakkında daha fazla bilgi edinelim.

orkide türleri

orkide türleri nelerdir

Orkide türlerinden birkaç örneklendirme

Angraecum orkide cinsi, çoğunlukla Madagaskar’da ve komşu bölgelerde yetişen 200’den fazla türden oluşur. En popüler türlerinden bazıları Angraecum sesquipedale (ünlü Darwin’in orkidesi), Angraecum leonis, Angraecum olarak adlandırılabilir.

Brassia, örümcek benzeri görünümüyle bilinen bir cinstir . Çiçekler kokuları ve örümcek bacaklarını akla getiren uzun çanak yapraklarıyla özeldir. Çiçekler sayısızdır , her bir sözde ampulden çıkan 8 ila 12 çiçek vardır. Renk deseni de ilginçtir – üstteki yapraklar soluk-sarımsı-yeşildir, “bacaklar” kremsi-pembe bir kombinasyondur ve hepsinin tepesinde kestane rengi işaretler bulunur.

Brassavola cinsi 21 türden oluşur . Doğal yaşam alanları arasında Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Batı Hint Adaları bulunur.

Bunlar epifitik orkidelerdir ve birkaç türü litofitlerdir. Tek yaprak apikal ve etlidir. Brassavolalar , kışın başlarında zarif beyaz çiçekler üretir . Zarif güzelliği ve akşamları kokularıyla onurlandırılacak olmanız, Brassavola’ya ” Gecenin Leydi ” lakabını kazandırdı .

Katasetumlar, yaprak döken biyoloji ve oldukça yakışıklı etli, mumsu çiçeklerle karakterize edilen, oldukça çekici ve övülen orkide cinsidir .

Ayrıca ilginç olan şey, Katasetumların tek cinsiyetli olmasıdır – orkideler arasında çok nadir görülen hem erkek hem de dişi çiçekler üretebilir. Erkek çiçekler genellikle dişi soğandan daha düşük ışıkta üretilir ve daha çekicidir. Ayrıca çiçeğe dokunduğunuzda poleni tam anlamıyla dışarı atarlar.

Keşfedilen ilk Cattleya ile ilgili hikaye dokunaklı bir hikayedir. 1817 civarında, bir bahçıvan William Cattley , Brezilya’dan, diğer orkideler için ambalaj görevi gören bilinmeyen bir türle birlikte bir orkide sevkıyatı aldı. Bir tane aldı ve onu hayata döndürdü ve kendine özgü bir “dudaklı” şaşırtıcı derecede güzel, pembe orkide çiçeği ile ödüllendirildi.

sempodiyal orkideler Catasetum cinsi ile ilgilidir. Bu cins hakkında özel olan şey, ellerdeki yoğunluğu bitkinin cinsiyetini belirleyen erkek veya dişi olan ışık ve sıcaklık ortamına iyi tepki vermeleridir.

Cycnoches orkideleri, sarkık çiçek salkımlarının ortaya çıktığı yerde büyük ve kalın iğ şeklinde sözde ampullere sahiptir. Cinsler çiçek açarken sarı, beyaz, pembe, koyu kırmızı, yeşil gibi çeşitli renklere sahiptir.

Bahçede veya kapalı alanda bir houseplant olarak büyümek için talep edilmeyen bir orkide arıyorsanız, cymbidium orkide bunlardan biri olmalıdır. Bu orkideler, ev bahçıvanları ve bahçıvanlar arasında yetiştirilen oldukça popüler dekoratif bitkilerdir.

Bu cins, Orchidaceae ailesine aittir. Çiçek açtıklarında çiçekleri 6 – 8 hafta dayanabilir. Çiçekler siyah ve mavi dışında hemen hemen her renkte olabilir.

Orkide Dünyadaki en çeşitli çiçekler. İşleri daha karmaşık hale getirmek için, orkide türleri sürekli olarak değişir ve her yıl yaklaşık 150 yeni tür keşfedilir ve yaklaşık 1000 cinse bölünmüş bilinen 22.000 türe eklenir . Biz ise sadece birkaç orkide türünü biliriz.
Brassavola cinsi 21 türden oluşur . Doğal yaşam alanları arasında Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Batı Hint Adaları bulunur.
Angraecum orkide cinsi, çoğunlukla Madagaskar'da ve komşu bölgelerde yetişen 200'den fazla türden oluşur. En popüler türlerinden bazıları Angraecum sesquipedale (ünlü Darwin'in orkidesi), Angraecum leonis, Angraecum olarak adlandırılabilir.

Cevap Bırakın