orkide toprağı nedir

Orkide toprağı nedir? Orkide toprağı nasıl olmalıdır?

Orkide toprağı nedir? Orkide toprağı olarak tarif edilen toprak aslında bir karışımdır. karasal orkideler dışında hiçbir orkide türünde sıradan saksı toprağı veya bahçe toprağı kullanılmaz. Orkide toprağından kastedilen orkideler için özel olarak hazırlanan saksı karışımlarıdır. Genel olarak saksı harcında odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, eğrelti otu, perlit, pomza, ağaç kabukları,Hindistan cevizi kabuğu, strafor köpükler gibi çeşitli malzemeler kullanılır.

Orkide için Yer:

orkide toprağı

orkide toprağı

En iyi bilinen ve en popüler orkide türü, güve orkide olarak da bilinen phalaenopsis’tir. Orkidelerin çok fazla temiz havaya ihtiyacı vardır, ancak trende durmalarına izin verilmez. Parlak güneşin olmadığı ve yüksek nem oranına sahip aydınlık bir yere ihtiyacı vardır. Örneğin, doğu veya kuzey-batı bir pencerenin pencere eşiği idealdir. Bitki, sıcaklığı sevdiği için bir ısıtıcının üzerinde durabilir. Gün içinde en uygun sıcaklıklar 20 ile 30 ° C arasındadır. Geceleri 15 ° C’nin altına düşmemelidirler.

Bitkiler:

Orkideler epifitik ve karasal türlere ayrılır. Bazıları memleketlerinde uzun ağaçların çatallarında büyür. Besinlerini havadan alırlar. Karasal orkideler, yerdeki gevşek toprakta büyür. Orkide bu nedenle yüksek oranda çam kabuğu içeren özel bir toprağa ihtiyaç duyar. Bu, kök bölgesinde iyi bir havalandırma sağlar ve su basmasını ve kök çürümesini önler. Sağlıklı büyümeyi ve bol çiçeklenmeyi sağlamak için orkideler iki yılda bir özel topraklarda saklanmalıdır.

DOĞRU ŞEKİLDE KORUYUN

Orkide bakımı

Sulama:

Phalaenopsis’in çok az suya ihtiyacı vardır. Çok fazla su dökülürse kökler çürür. Zaman zaman toprağın kurumasına izin vermeniz, ancak tamamen kurumasına izin vermemeniz önerilir. Haftalık su idealdir.

Bitkilerin en az% 50 neme ihtiyacı vardır. Bu nem garanti edilemiyorsa, bitkilere telafi etmek için düzenli olarak püskürtülmelidir.

Gübreleme:

Bitki, mart ayından ekim ayına kadar her hafta, kış aylarında ise iki haftada bir orkide gübresiyle gübrelenmelidir.

Kışın önlemler:

Orkideler hafif ve 20-30 ° C’de kışlatılmalıdır. Çiçek oluşumu, biraz daha düşük sıcaklıklarla desteklenir. Sulama daha sonra neredeyse tamamen azaltılmalıdır.

Dikkatli orkide bakımı

orkide toprağı nedir

orkide toprağı nedir

Orkideler, ihtiyaç duydukları suyu oda havasından kısmen emmek için hava köklerini kullanabilir. Orkide yaprakları çok kuru oda havasına göre daha az su buharlaştığı için uygun nem oranı da çok önemlidir.

Nem çok düşükse yeşil kurur.

Oda nemi çok yüksekse bakteri ve mantarlar hızla yayılarak değerli bitkilere zarar verebilir.

Hava nemi belirli bir seviyeyi aşarsa hayati metabolik süreçler de tehlikeye girer.

Çevrelerindeki orkideler için nem oranı uzun vadede en az yüzde 40, en fazla yüzde 80 olmalıdır. Bu değerler bir higrometre ile kolayca kontrol edilebilir ve aynı zamanda odalarda bulunan kişilerin refahı için de geçerlidir.

Orkide püskürtmek, kuru oda havasıyla baş etmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Ancak sprey sisi son derece ince tutulmalıdır. Su kaseleri kurmak, en uygun mikro iklimi sağlamanın başka bir yoludur. Daha geniş bir yüzey alanı sağlamak ve böylece ortama yeterli su salmak için genişletilmiş kil içermelidirler. Kaseler düzenli olarak temizlenmeli veya kısa bir süre tamamen kurutulmalıdır. Bu şekilde hiçbir bakteri yayılamaz.

Orkide toprağı genellikle normal saksı toprağı tarzında olmamaktadır. Hava ve su geçirgenliği fazla olan bazı maddelerin karışımları veya tek tek kullanılmaları ile hazırlanırlar.
Orkide toprağından kasıt orkideler için özel olarak hazırlanan saksı karışımlarıdır. Genel olarak saksı harcında odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, eğrelti otu, perlit, pomza, ağaç kabukları, strafor köpükler gibi çeşitli malzemeler kullanılır.
Eğer orkidenizin kökleri çürümüş veya yanlış gübreleme yaptıysanız o halde saksı değişimi yapmalısınız. Orkidenizin çiçekleri döküldükten sonra saksı değişimi yapmalısınız.

Cevap Bırakın