orkide toprağı

Orkide toprağı türleri- Orkide Toprağı nasıl olmalı

Orkideniz sonunda kabından kökler çıkmaya başlayacak , hatta o kadar büyüyecek ki, içinde bulunduğu saksı için biraz ağırlaşacak. Merak etmeyin, tüm bu büyüme iyi bir şeydir! Orkidenin, ona iyi baktığın için gelişmekte olduğu anlamına gelir . Orkide toprağı türlerini bilmiyor olabilirsiniz. Ama aynı zamanda bitkinizi daha büyük bir kapta saklamanın ve ona biraz taze orkide toprağı karışımı vermenin zamanı geldiği anlamına gelir. Orkide kullanımı biraz kırılgandır, bu nedenle bitkinize zarar vermekten kaçınmak ve yeni yuvasına iyi bir şekilde yerleşmesini sağlamak için saksı değiştirirken doğru adımları atmak önemlidir.

En İyi Orkide Saksı toprağını Seçin

orkide toprağı türleri

orkide toprağı türleri

Vahşi doğada, köklerini toprağa batırmak yerine, çoğu orkide normalde ağaçların içinde, yağmur ormanı tabanının yukarısına tünemiş ağaçlarda büyür. Bu ortamı , bahçe merkezlerinde bulunan özel bir orkide kabuğu karışımıyla (ağaç kabuğu parçalarının bir karışımı) kopyalayabilirsiniz . Orkide köklerinin ihtiyaç duyduğu hızlı drenajı ve bol miktarda hava cebi sağlar. Çoğunlukla, yine de bitkilerin saksılara sabitlenmesine yardımcı olur, böylece yukarı doğru büyüyebilirler. Sulamalar arasında köklerin biraz daha uzun süre nemli kalmasına yardımcı olacak sphagnum yosunu da kullanabilirsiniz .

Orkide Saksılarını Kullanın

Orada piyasada belirli saksı sadece orkideler için yarattı. Kökleri daha fazla havaya maruz bırakmak için deliklerle dolu. Ancak özel bir tencereye gerek yoktur; pişmiş toprak veya plastik bir kap, çoğu orkide için yeterli olacaktır. Mevcut tencerenizden çapı 1 inç (en fazla 2 inç) daha büyük olan bir saksı seçin. Orkideleri nakletme zamanı çiçek açtıktan hemen sonradır, yeni kökler ortaya çıktığında ancak yarım inçten daha uzun büyümediğinde veya kökler saksıdan çıkmaya başladığında.

Orkide Nasıl bakılmalı

Orkide bakımı : Orkidenizi aktarmadan önce , hareket sırasında oluşabilecek stresi tolore etmesine yardımcı olmak için iyice suladığınızdan emin olun . Ardından şu adımları izleyin:

Mümkün olduğunca köklerine yakın tutarak orkideyi saksısından yavaşça çıkarın; kırılabilecek tek bir yaprakla çekmekten kaçının. Kökleri dikkatlice gevşetin ve büyüyen ortamın (kabuk veya yosun) mümkün olduğunca büyük kısmını kök topundan çıkarın.

Islak, buruşuk veya kahverengi veya siyah renkli ölü kökleri kesin.

Orkidenizi yeni saksıya yerleştirin ve kabuğu veya yosunu köklerin etrafına eşit bir şekilde dağıtmak için tencereyi bir masaya veya başka bir düz yüzeye sıkıca vurarak taze saksı ortamı ekleyin .

Orkide yerine sabitlendiğinde, köklerin üstüne bir orkide saksı karışımı tabakası yerleştirin ve iyice sulayın.

Orkide yeni saksısına yerleştikten sonra, normalde daha önce yaptığınız gibi ona bakmaya devam edebilirsiniz. Saksı karışımı kuruyana kadar parlak, dolaylı ışık ve su alan bir noktada bulundurduğunuzdan emin olun. Bazı orkideler, tekrar saksı değiştirmeye ihtiyaç duymadan önce bir veya iki yıl büyüyebilir, böylece bu işlemi tekrarlamaya ihtiyaç duymadan önce arkanıza yaslanıp güzel çiçeklerinin tadını çıkarabilirsiniz .

Vahşi doğada, köklerini toprağa batırmak yerine, çoğu orkide normalde ağaçların içinde, yağmur ormanı tabanının yukarısına tünemiş ağaçlarda büyür. Bu ortamı , bahçe merkezlerinde bulunan özel bir orkide kabuğu karışımıyla (ağaç kabuğu parçalarının bir karışımı) kopyalayabilirsiniz .
Orada piyasada belirli saksı sadece orkideler için yarattı. Kökleri daha fazla havaya maruz bırakmak için deliklerle dolu. Ancak özel bir tencereye gerek yoktur; pişmiş toprak veya plastik bir kap, çoğu orkide için yeterli olacaktır.
Orkidenizi yeni saksıya yerleştirin ve kabuğu veya yosunu köklerin etrafına eşit bir şekilde dağıtmak için tencereyi bir masaya veya başka bir düz yüzeye sıkıca vurarak taze saksı ortamı ekleyin .

Cevap Bırakın