orkide sararmış yaprak

Orkide yaprak sararması nedenleri

yaprakların görünümü Phalaenopsis orkidenizin sağlığı hakkında çok şey ortaya koyar . Bu özellikle kendinize şu soruyu soruyorsanız doğrudur: “Orkide yapraklarım neden sararıyor?” Ama sararmış bir orkide dünyanın sonu değil. Öyleyse, orkide yapraklarınızın sarıya döndüğünü görürseniz, işin içinde olabilecek faktörlerden bazıları şunlardır.

Sarıya Dönen Orkide Yaprakları? Işığı Kontrol Edin

Sararmış yapraklı bir orkide doğrudan güneş ışığına maruz kalmış olabilir. Aslında sarı ile çevrili koyu kahverengi lekelerin olduğu beyaz bir yama görebilirsiniz. Orkide bakımı için iyi bir ipucu, orkidenizi her zaman yeterli dolaylı güneş ışığı alan bir yere koymaktır . Phalaenopsis orkidenizi bir pencere kenarında sergilemek istiyorsanız, kuzeye ve batıya bakan pencereler en az doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarından en iyisidir.

Orkidenizde sarı yaprak varsa hemen panik yapmanıza gerek yoktur. Orkide yapraklarının sararması birden çok sebepe bağlı olarak gelişebilir.

Ve bu yönlerden herhangi birine bakan pencereleriniz yoksa endişelenmeyin. Orkide yapay ışıkta da başarılıdır.

orkide yaprak sararması

sararmış orkide yaprağı

Sıcaklık Sarı Noktalara Neden Olabilir

Çok düşük sıcaklıklar da orkide yapraklarının sararmasına neden olabilir. Orkidenizi asla 60 Fahrenheit derecenin altındaki bir odada tutmak istemezsiniz.

Bitkiler alemindeki problemlerin hiçbir zaman tek bir nedeni yoktur. Orkide yaprağı sararmasının sebepleri arasında aşırı sulama, fazla güneşe maruziyet, mantar yada bakteriyel hastalıklar olabilir.

Genel olarak, termostatı 23  ile 30 arasında tutmak, orkidenizin gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca orkidenizi açık pencerelerden, fanlardan ve havalandırma deliklerinden uzak tutun. Orkide taslakları sevmez. Ve orkidenizin nispeten yüksek nem seviyelerini tercih ettiğini unutmayın (yüzde 18 ila 28 arasında).

Aşırı Sulama Yaprakların Sararmasına Neden Olabilir

Orkidenizi aşırı sulamak kök çürümesine yol açabilir ve bu da yapraklarının sararmasına neden olabilir. Orkide kök çürümesinden muzdaripse, taze yeni saksı ortamına yerleştirmek bitkiyi iyileşme yoluna sokacaktır. Bitkinin hala sağlıklı yeşil köklere sahip olduğunu görüyorsan, saksı değiştirmeden önce çürümüş kökleri kes.

İyi haber, Just Add Ice orkidelerinin haftada bir kez yalnızca üç buz küpü alması , bu nedenle asla aşırı sulama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Buz küplerini kullanmanın amacı, yavaş yavaş erimeleridir – suyu yavaş bir damla olarak serbest bırakır. Aynı bitkiden gelen birden fazla gövde görseniz bile, üç buz küpü yeterlidir.

Hastalıklar Yaprakların Sararmasına Neden Olur

Bu, orkide yapraklarının sararmasının en yaygın nedenlerinden biridir. İzlenecek iki tür hastalık vardır .

Orkide sivilceli bir görünüme sahipse ancak güzel kokuyorsa, muhtemelen bir mantar enfeksiyonudur. Tipik olarak mantar hastalıkları, yaprakların alt kısımlarında sarı alanlar olarak başlar. Bu lekeler geliştikçe yaprağın her iki yanında da görünür hale gelir ve kahverengiye veya siyaha döner.

Kötü bir koku fark ederseniz, orkidenizde bakteriyel enfeksiyon olma ihtimali yüksektir.

Her iki durumda da orkidenizi diğer bitkilerden uzaklaştırın. Ardından, enfeksiyonlu bölgeyi steril bir tıraş bıçağı veya bir makasla çıkarın ve bitkiye bir mantar ilacı püskürtün.

Orkide yapraklarının sararmasına neden olabilecek bir dizi faktör olduğunu görebilirsiniz. Sağlıklı orkide yaprakları güçlüdür ve şeklini korur

Sararmış yapraklı bir orkide doğrudan güneş ışığına maruz kalmış olabilir. Aslında sarı ile çevrili koyu kahverengi lekelerin olduğu beyaz bir yama görebilirsiniz. Orkide bakımı için iyi bir ipucu, orkidenizi her zaman yeterli dolaylı güneş ışığı alan bir yere koymaktır .
Çok düşük sıcaklıklar da orkide yapraklarının sararmasına neden olabilir. Orkidenizi asla 60 Fahrenheit derecenin altındaki bir odada tutmak istemezsiniz.
Orkidenizi aşırı sulamak kök çürümesine yol açabilir ve bu da yapraklarının sararmasına neden olabilir.

Cevap Bırakın