orkide kökleri çürüdü

Orkide kökleri çürür, kurur  bunun için  ne yapmalı?

Orkide köklerinin kahverengi olduğunu ve çürüdüğünü düşünürüz. Daha sonra orkide kökleri çürüdü ne yapmalıyım diye düşünürüz. Kendi tecrübelerime göre, köklerinin renginin doğal olarak koyu ve kahverengi olduğu birçok bitki olduğu için bu prensibe güvenmeye değmediğini söylemek isterim.

Orkidelerin veya yaşayanların ölü kökleri nasıl belirlenir?

orkide kökleri çürüdü

çürük orkide kökü

Kök sağlam ve dirençliyse, yaşayabilirliğinin bir işaretidir.

Ve bunun tersi de, kök oldukça sağlıklı görünse de, ancak bir parmak veya tırnakla hafifçe bastırılsa bile, büyük olasılıkla bu kök zaten ölmüştür.

Sağlıklı görünen bir kökün genellikle bir yerde bir yerde nekrotik bir alana sahip olduğu görülür. Böyle bir kök, bitkiyi tam olarak besleyemeyeceği ve hatta zararlı olabileceği için artık bitki için yararlı değildir: ölü bir nokta bitkinin sapları için bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Bu yüzden kökleri incelerken çok dikkatli olun.

rkidenin üstteki yeşil kısmı normal olduğunda köklerin iyi olduğunu varsaymak yanlıştır. Köklerdeki patojenik süreç şimşek hızında değildir. Hastalıklı kökleri zamanında tespit ederseniz, orkideyi kurtarmak için zamanınız olacaktır.

Orkidelerde kök ölümünün nedenleri:

aşırı nem, zayıf aydınlatma, sıcakta çok kuru toprak – bu, orkide yetiştiriciliğinin agroteknik koşullarının ihlalidir ;

Bitkinin mantar veya bakteriyel enfeksiyonu;

Bitkinin yaşı.

Orkide içinde ölü kökler bulursanız ne yapmalısınız?

Öncelikle sistemin bakımındaki hataları düzeltin. Bir orkide ancak kendisi için en uygun koşullarda canlandırılabilir. Yeni bir kök sistemi ancak yeni sürgünlerden çıkabilir; yeni sürgünler ise sadece yeşil canlı tomurcuklardan elde edilir. İlk görevimiz aynı böbrekleri bulmak.

Suyun iyileştirici gücü

Hastalıklı bir orkidenin köklerini her gün suda bekletin. Pencereye suyla bir kap ve bir orkide koyun. Prosedür için en uygun sıcaklık 20 santigrat derecedir. Her sabah bir saksının içine su dökün, böylece yalnızca orkidenin köksapını (köksap) kaplayın. Orkide bir veya iki saat “yıkanmalıdır”, ancak onu uzun süre suda bırakmak da korkutucu değildir.

Bir orkide üzerinde uyuyan tomurcukları uyandırmak için onları büyüme uyarıcılarıyla yıkamayı deneyin – örneğin, litre suya bir damla ilaç içeren sulu bir epin çözeltisi. Böyle küvetlerle aşırıya kaçmayın! Bir orkideyi uyarıcılarla iki haftada bir defadan fazla yıkayamazsınız.

Bir orkide ne kadar çabuk onarılır? Çok fazla şans. Bazıları için bir orkide bir ayda canlanır, biri için bir yıl sürer, biri için hiç çalışmayabilir. Bununla birlikte, canlandırma dönemi ilkbahar veya sonbahar günlerinde düşerse, bitkiyi canlandırma şansınız ikiye katlanacaktır.

Bekleyin: yeni orkide kökleri

Orkide üzerinde yeni canlı kökler belirirse ne yapmalı Onları fark ettiğiniz anda beslemeyi bırakın. Hala yeni kökler ortaya çıkıyorsa, bunlar genellikle güç kazanıyor ve kelimenin tam anlamıyla her geçen gün büyüyor. Genç kökler iki inç uzunluğa ulaştığında, bir saksıya orkide dikmek güvenlidir. Ancak bitkiyi dolduramayacağınızı unutmayın – alt tabakanın orkide sulamaları arasında kuruması için zamana sahip olması gerekir.

Bir orkide için hangi alt tabaka uygundur? Büyük ve orta oranlarda kozalaklı ağaçların kabuğunu ve ezilmiş odun kömürü ilavesiyle saf sfagnumu tavsiye ederim.

Kırılgan köklerin kırılmaması için orkide yeni bir tencereye sabitlenmelidir. Çubukları zemine yerleştirin ve bitkiyi ona bağlayın

Orkideleri canlandırmanın bir başka yolu da seradan geçer. Hazır bir sera satın alabilir veya bir akvaryumdan veya plastik şişelerden kendiniz yapabilirsiniz.

Aşırı nem, zayıf aydınlatma, sıcakta çok kuru toprak - bu, orkide yetiştiriciliğinin agroteknik koşullarının ihlalidir ;Bitkinin mantar veya bakteriyel enfeksiyonu; Bitkinin yaşı.
Hastalıklı bir orkidenin köklerini her gün suda bekletin. Pencereye suyla bir kap ve bir orkide koyun. Prosedür için en uygun sıcaklık 20 santigrat derecedir. Her sabah bir saksının içine su dökün, böylece yalnızca orkidenin köksapını (köksap) kaplayın.
Orkide üzerinde yeni canlı kökler belirirse ne yapmalı Onları fark ettiğiniz anda beslemeyi bırakın. Hala yeni kökler ortaya çıkıyorsa, bunlar genellikle güç kazanıyor ve kelimenin tam anlamıyla her geçen gün büyüyor. Genç kökler iki inç uzunluğa ulaştığında, bir saksıya orkide dikmek güvenlidir.

Cevap Bırakın