orkide bakımı

Orkide nasıl bakılır?

Orkide dünyasında yeniyseniz, onlardan korkmayın. Neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmek için biraz zaman ayırırsanız, birçok orkidenin yetiştirilmesi kolay olabilir.peki orkide nasıl bakılır, nasıl çiçek açar ya da nasıl sulamalıyım ? bende bu sorulara sahiptim ve hepsini öğrendim şimdi de sizler için paylaşıyorum.  Geleneksel saksı bitkileri gibi değiller. Epifitlerdir, yani toprakta büyümezler, daha çok ağaçların kabuğuna tutunarak büyürler. Orman tabanının topraklarında yetişen yarı karasal olan ve en önemlisi bayan terlikler olmak üzere bazı orkideler vardır

Bize sık sık sorulur, “orkide çiçeği  nasıl bakılır “? Gerçek şu ki, orkide bakımı zor değil; sadece farklı. Orkideler, aslında birçok çeşidin mükemmel ev bitkileri oluşturmasına rağmen, büyümenin zor olmasıyla ünlüdür. Uygun bakım ile bir orkide her yıl aylarca çiçek açabilir ve sonsuza kadar yaşayabilir. Bu açıdan orkideler, çiçek açan bitkiler söz konusu olduğunda mükemmel bir değerdir. İyi bakılan ve çeşitli orkide koleksiyonu, yılın her günü sürekli çiçeklenme sağlayabilir. İyi bir orkide bakımı, orkideler ve nasıl büyüdükleri hakkında bazı temel bilgiler gerektirir.

Evde orkide bakımı

orkide bakmak karlı mı

İşte uygun orkide bakımı için temel gereksinimler

  • Çoğu orkide haftada bir kez suya ihtiyaç duyar. Kök çürümesine neden olabileceğinden fazla sulamaktan kaçının.
  • Orkidenizi doğuya veya batıya bakan parlak bir pencere kenarına yerleştirin.
  • Orkideler için tasarlanmış bir gübre ile haftalık besleme  .
  • Orkide çiçeklenmeyi bıraktığında taze orkide karışımı içinde saksı değişimi  .
  • Orkidelerin çeşitli bakım ihtiyaçları vardır

Orkide ailesinin 880’den fazla farklı türü (cins olarak adlandırılır) ve 22.000’den fazla türü vardır. Bu sayılar her yıl artarak orkideleri çiçekli bitki ailelerinin en büyüğü ve en çeşitliliği haline getiriyor. Orkidelerin çoğu, epifitler veya destek için ağaçlara asılı “hava bitkileri” olarak yaşayan tropikal bitkilerdir. Bazı orkideler, kayaların üzerinde veya arasında büyüyen litofitler veya “kaya bitkileri” dir. Kalan orkideler, orman tabanının tınlı döküntülerinde büyüyen karasal bitkilerdir.

Bu kadar çeşitli bitki ailesiyle, orkide bakımı hakkında genel yönergeler vermek zordur. Yine de, yaygın olarak üretilen yalnızca birkaç düzine tür vardır ve yerel bir fidanlıkta bulunan daha da azı vardır.  Fidanlıklarda, çiçekçilerde satılan bitkiler, hırdavat zinciri mağazaları ve manavlar muhtemelen melez olacaktır. Bu melezler, renk, koku, çiçek boyutu ve bakım kolaylığı gibi istenen özelliklerde üremek ve saf orkide türlerinin zorlu bakım yönlerinin çoğunu üretmek için farklı türlerin ve bazen farklı cinslerin çaprazlanmasıyla yaratılmıştır. Günümüzün orkide melezleri, büyümek için çok ödüllendirici ev bitkileridir ve temel ihtiyaçlarını anlamak için biraz zaman ayırırsanız bakımı nispeten kolaydır.

Orkide bakımı ile ilgili olan orkide büyüme ortamları

Bir ormanda ayakta durduğunuzu ve bir ağaca yapışan bir orkideye baktığınızı hayal edin. Kökleri ağaç kabuğunu kavradı ve ağacı destek için kullanıyor. Orkide, ağacın kendisinden hiçbir besin almaz, bir parazit değildir, sadece dalların dolandırıcılarında çürüyen organik maddelerden veya yağmurda ağacı yıkayan hayvan pisliklerinden destek ve biraz yiyecek alır. Ormanda nemlidir ve bu orkide kökleri nemli havadan suyu emmeye adapte olmuşlardır, bu nedenle “epifit” terimi kullanılmıştır.

Pek çok orkide, bol su ve kuruluk zamanlarıyla uğraşmak zorundadır ve bu nedenle, gelecek kuru dönemler için suyu depolamalarına ve tutmalarına izin veren “sözde ampuller” adı verilen kalın gövdelere sahiptirler. Şimdi, aynı bitkinin tipik bir ev ortamında bir saksı içinde olduğunu hayal edin. Bu bitki için ne kadar garip olmalı ve orkidenin adapte olduğu koşullardan ne kadar farklı. Orkidenin içinde büyüdüğü doğal koşulları anlamak, bakımı için orkidenin neye ihtiyacı olduğunu anlamak açısından çok önemlidir.

Çoğu orkide haftada bir kez suya ihtiyaç duyar. Kök çürümesine neden olabileceğinden fazla sulamaktan kaçının.
Orkide ailesinin 880'den fazla farklı türü (cins olarak adlandırılır) ve 22.000'den fazla türü vardır. Bu sayılar her yıl artarak orkideleri çiçekli bitki ailelerinin en büyüğü ve en çeşitliliği haline getiriyor.
Kökleri ağaç kabuğunu kavrar ve ağacı destek için kullanır. Orkide, ağacın kendisinden hiçbir besin almaz, bir parazit değildir, sadece çürüyen organik maddelerden veya yağmurda ağacı yıkayan hayvan pisliklerinden destek ve biraz yiyecek alır.

Cevap Bırakın