orkide nasıl çoğaltılır

Orkide nasıl çoğaltılır

Orkidelerin gerçek hayranları ( Orchidaceae) sadece onlara iyi bakmakla kalmaz, aynı zamanda onları kendileri de üretebilmek ister. Kendi orkide yayılımınızı başlatabilmeniz için, orkidelerin çoğaltma yöntemlerine genel bir bakışa sahip olmak önemlidir. Egzotik, epifitik orkideleri çoğaltmanın en yaygın yöntemi çiçek dalı ‘dır. Bu yazıda, bu orkideleri Orkide dalı ile nasıl çoğaltabileceğinizi, onlar için neye ihtiyacınız olduğunu ve çiçek dalına nasıl uygun şekilde bakacağınızı açıklıyoruz.

Hangi orkide çoğaltma yöntemleri var?

orkide nasıl çoğaltılır

orkide nasıl çoğaltılır

Orkidelerin bakımının genellikle çok kolay olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, orkidelerin çoğaltılmasının tam olarak çocuk oyuncağı olmaması şaşırtıcı olmayacaktır. Orkideler tohumlardan çoğaltılabilir, ancak bu nadiren başarı ile taçlandırılır. Hobi bahçıvanları için orkide çoğaltımı için üç bitkisel yöntem vardır: bölerek, keserek veya çırparak. Bölünerek çarparken, bitkinin kökleri bölünerek büyük bir orkideden iki bitki oluşturur. Bu yöntem orkide saksı değişimi ile iyi çalışır bağlanın. Baş kesimler ile yayılırken, kesimler gövde ekseninin üst üçte birlik kısmından kesilir ve ekilir. Ancak en yaygın yöntem, orkideleri dal ile çoğaltmaktır. Dallar genellikle offshoot veya keiki olarak adlandırılır . Bunlar kesimler değil, çiçek salkımının başka türlü gelişeceği orkide üzerinde büyüyen genç, yeşil sürgünlerdir.

Orkideleri şu yöntemlerle kendiniz çoğaltabilirsiniz:

 • Orkide dalı (yandan çıkan çiçek dalı)
 • Köklerin bölünmesi
 • Baş kesimler

İpucu: Birçok hobi bahçıvanı, hazinelerini çoğalttığında büyüyen orkide hakkında konuşur. Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemlerin tümü vejetatiftir, bu nedenle genetik materyalin rekombinasyonu yoktur. Yeni bitki genetik olarak ana bitkinin bir klonu olduğu için, üreme değil, üreme meselesidir.

Orkide dalı ile orkidelerin çoğaltılması: en iyi zaman ne zaman?

Orkideniz dalını çiçeklendirmeye başladığında mutlu olabilirsiniz. Bitki çoğalmanızı kolaylaştırır. dalı ana bitkiden ayırma zamanı gelmeden önce en az bir yıl beklemelisiniz. Küçük tohumlar kesilmemelidir. Doğru zaman için diğer kriterler, çocuğun zaten kendi köklerini kurmuş olmasıdır. Bunlar zaten birkaç santimetre uzunluğunda olmalı. En az iki çift yaprak eklerseniz DALIN orkidenizi çoğaltmasına hiçbir engel kalmaz.

Bitmiş orkide dalını nasıl tanıyabilirim?

 • Bir yıldan fazla
 • En az 2 çift yaprak
 • Birkaç santimetre uzunluğunda kendi kökleri

Orkide dalı ile orkideleri böyle yayarsınız

Tomurcuklar orkideleriyle bağımsız hale gelmeye hazır olduklarında, orkidelerin çoğaltılmasının zamanı gelmiştir. Hazırlanırken bunun için neyin gerekli olduğunu ve orkide dalını orkidenizden adım adım nasıl ayırıp ekeceğinizi bilmelisiniz.

Orkide çoğalması için neye ihtiyacım var?

 • Ekici
 • Özel orkide toprağı
 • Keskin, dezenfekte bıçak
 • Aktif karbon tozu
 • Yağmur suyu, damıtılmış su veya yumuşak musluk suyu içeren sprey şişesi

Orkide dalı tarafından yayılma prosedürü

Artık iyi hazırlanmışsınız ve orkidenizin gerçek çoğalmasına başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için önce ekici hazırlayın. Tencereyi üçte iki oranında orkide toprağı ile doldurun. Bu bastırılmamış, hoş ve gevşek olmalı. Kabı, tencereye eşit olarak dağıtılması için iki veya üç kez masanın üzerine itebilirsiniz. Daha sonra alt tabaka sprey şişesiyle nemlendirilir. Şimdi çocukları orkideden ayırmanın zamanı geldi. Keskin bıçakla çocuğu ana bitkiden kesin. Şimdi kesikler, aktif kömür tozu ile kaplanarak işlenir. Ardından alt tabakada çocuk için küçük bir oyuk oluşturmak üzere parmağınızı kullanın. Orkide dalı oraya ekilir.

Tomurcuğu  dikkatlice oyuğa yerleştirin, ancak hassas köklere basmayın. Son olarak, bir miktar alt tabaka köklerin üzerine serpilir ve saksı birkaç kez itilerek açılır. Doğru bakımla çocuk bağımsız bir orkide haline gelecektir.

orkide çoğaltma

orkide çoğaltma

Orkide dalı ile orkidelerin çoğaltılması: adım adım talimatlar

Ekici 2/3 oranında orkide toprağı ile doldurun

Tencereyi masanın üzerine 2-3 defa itin

Toprağı bir sprey şişesiyle nemlendirin

Keskin bir bıçakla çocuğu ana bitkiden kesin

Çocuk ve ana bitki üzerindeki arayüzleri aktif kömürle dezenfekte edin

Alt tabakaya küçük bir çöküntü bastırın

dalı boşluğa koyun

Aşağı bastırmayın

Alt tabakayı hafifçe serpin ve masaya hafifçe vurun

Orkideleri şu yöntemlerle kendiniz çoğaltabilirsiniz. Orkide dalı (yandan çıkan çiçek dalı) Köklerin bölünmesi Baş kesimler
Orkideniz dalını çiçeklendirmeye başladığında mutlu olabilirsiniz. Bitki çoğalmanızı kolaylaştırır. Dalı ana bitkiden ayırma zamanı gelmeden önce en az bir yıl beklemelisiniz.
Bir yıldan fazla sürede En az 2 çift yaprak ile Birkaç santimetre uzunluğunda kendi kökleri ile orkide dalını yayabiliriz.

Cevap Bırakın