çiçek açan orkide

Orkide çiçeği nasıl tekrar açtırılır?

Orkideler gezegenin her köşesinde bulunur ve dünyadaki en büyük ekili bitki ailesinden gelir: 30.000 yabani tür. Kuş türlerinin iki katı orkide türü vardır! Orkideler, ülkenin en popüler ev bitkisi olmak için tropikal ormanlardan 200 yıllık bir yolculuk yaptı.

Bu günlerde herkes tropikal bir orkide satın alabilir. Güve orkideleri en popüler olanıdır; ama ilk sifondan sonra tekrar çiçek açıp açmayacağı size kalmış. Peki orkide nasıl çiçek açtırılır? Hadi gelin öğrenelim.

ORKİDE ÇİÇEĞİNİZİ NASIL TEKRAR YAPABİLİRSİNİZ?

orkide nasıl çiçek açar

orkide nasıl çiçek açar

Görkemli fildişi kanatlı güve orkidelerinin verilmesi sıradan ama zalimcedir. Genellikle bir süre oldukça başarılı olurlar, sahibini sahte bir güvenlik duygusuna kaptırırlar, sonra yavaş yavaş kaybolurlar. Zamanlarını hava akımlarından uzakta, güzel, sıcak, hafif (ancak güneşli değil) doğuya bakan bir pencere kenarında geçirmedikleri sürece, nadiren çiçek tekrarlarlar; ancak, harcanan çiçeklenme saplarını bir orta düğüme kadar kesip beslerseniz, genellikle yeniden çiçek açarlar.

Orkideler tatmin edici bir şekilde bağımsızdır ve ihmalle büyürler . Rejimim, kış aylarında beni heyecanlandıracak çok az şeyin olduğu bir zamanda çiçek açmaya odaklanıyor. Yılın çoğunu gölgede geçirirler, yağmurla sulanırlar ve her ay deniz yosunu ve bazen de orkide yemi ile beslenirler. Nisan ayında çiçek tomurcuklarını geliştirmek için tam güneşe çıkıyorlar, sonra onları ilkbahara kadar çoraplarını açarak merkez sahneye çıktıkları verandaya geri götürüyorum.

30 ° C’nin altında hafif ve serin koşullarda tutulan cymbidiumlar, bir ay veya daha uzun süren sivri uçlarla güvenilir bir şekilde çiçek açacaktır. Çiçeklenme bittiğinde sivri uçları kesin ve don tehlikesi sona erdiğinde ve sıcaklık 8 ° C’nin üzerinde kaldığında saksıları bahçeye geri koyun. Eğer saksılar taşıyorsa – ama unutmayın, orkideler sıkı bir sıkma gibi – çiçek açtıktan sonra bölünmeli, sonra büyüme belirtileri gösterene kadar biraz mollycoddlanmalıdır.

GÜVE ORKİDE BAKIMI

Güve orkidelerinin ışıktan enerji üreten başıboş beyaz kökleri vardır, bu yüzden onları berrak saksıda büyütün. Bonus olarak, köklerin çok ıslak veya çok kuru olduğunu fark etme olasılığınız daha yüksektir.

Güve orkideleri parlak ışığa ihtiyaç duyar, ancak doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz ve ideal oda sıcaklığı sabit 20 ° C’dir.

Güve orkidelerinin kalın beyaz hava kökleri vardır – saksıdan kaçmaları normaldir!

Gerçekten haftada bir kez sulamanız gerekir, ancak su yağmur suyu olmalıdır. Bir kovayı ılık yağmur suyuyla doldurun ve tüm bitkiyi (tenceresine) birkaç dakika daldırın, ardından kabına geri koymadan önce süzmek için yarım saat boyunca bir raf üzerinde bekletin.

Güve orkide saksılarını, bitkinin etrafındaki nemi artırmak için küçük çakıl taşları ve suyla dolu bir tabakta tutmayı seviyorum.

İki haftada bir veya el püskürtücüsü ile olabildiğince sık besleyin. Mist, yarı güçlü Aquasol ile bırakır.

Yakındaki kaselerdeki meyvelerden çıkan gaz, çiçeklerin erken yaşlanmasına neden olabilir.

Bitkileri taslaklardan uzak tutun.

CYMBİDİUM ORKİDE BAKIMI

orkide nasıl çiçek açtırılır

orkide çiçek açtırılır nasıl

Cymbidiumlar gibi çoğu karasal orkide, toprağa değil, büyümek için özel bir orkide kabuğu karışımına ihtiyaç duyar.

Kış aylarında daha az sulayın ve su dolu tabaklara oturmalarına izin vermeyin.

Tencere tamamen boşalmasına izin verin.

Büyüme mevsimi boyunca Strike Back peletleriyle besleyin.

Saksı değiştirirken kahverengi kökleri veya buruşmuş soğanları kesin.

Güve orkideleri parlak ışığa ihtiyaç duyar, ancak doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz ve ideal oda sıcaklığı sabit 20 ° C'dir. Güve orkidelerinin kalın beyaz hava kökleri vardır - saksıdan kaçmaları normaldir!
Gerçekten haftada bir kez sulamanız gerekir, ancak su yağmur suyu olmalıdır. Bir kovayı ılık yağmur suyuyla doldurun ve tüm bitkiyi (tenceresine) birkaç dakika daldırın, ardından kabına geri koymadan önce süzmek için yarım saat boyunca bir raf üzerinde bekletin.
kış aylarında çok az şeyin olduğu bir zamanda çiçek açmaya odaklanırlar Yılın çoğunu gölgede geçirirler, yağmurla sulanırlar ve her ay deniz yosunu ve bazen de orkide yemi ile beslenirler. Nisan ayında çiçek tomurcuklarını geliştirmek için tam güneşe çıkıyorlar.

Cevap Bırakın