orkide vitamin besini

Ev yapımı orkide besini nasıl Yapılır? İşte en detaylı bilgiler

Genel ev eşyalarını kullandığınızda, orkidelerin ihtiyaç duyduğu ek besinleri sağlamak kolay ve ucuzdur. İşte ev yapımı orkide gübreleri için birkaç tarif. Orkide besini evde yapmak çok kolaydır. Sizlere yardımcı olabilmek için bir kaç orkide besini tarifi ekledim.

Granül orkide besini

ev yapımı orkide besini

ev yapımı orkide besini

Bu azot bakımından zengin gübre, standart beslenmenin yanı sıra ihtiyaç duyulan ekstra kalsiyum ve proteini sağlamak için orkidenin toprağına yaklaşık ayda bir kez serpilebilir.

Bir karıştırma kabında 2 su bardağı pamuk tohumu küspesi, 2 su bardağı boneme ve 2 su bardağı odun külünü iyice karıştırın. Kapalı bir plastik kapta saklayın. Kullanmak için her ay yaklaşık bir kez orkide toprağına 3 yemek kaşığı serpin

Suda Çözünür Gübre

Bu sıvı gübre bir başka iyi nitrojen kaynağıdır ve her ay düzenli sulama yerine kullanılabilir.

Tencereden kalan sabah kahvesini ölçün (yalnızca siyah) ve bir sürahiye dökün. Dört kat daha fazla su ekleyin, ardından 1 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Kapalı bir kapta saklayın ve buzdolabına koymayın.

Kullanmak için, her ay bir kez orkidenizi normal su yerine bu karışımla sulayın. Karışım özellikle halsiz bir orkideyi canlandırmada iyidir.

Orkide besini nasıl yapılır

Bu ev yapımı karışım, bitkilere kalsiyum, potasyum ve protein sağlamak için orkidelerin yapraklarına püskürtülür.

1 litre suyu bir tencerede ısıtın ve kaynatın. Su ısınırken, 12 yumurta kabuğunu bir havan ve tokmakla öğütün. Su kaynayınca ocağı kapatın ve yumurta kabuklarını ekleyin. Yumurta kabuklarını gece boyunca sıcak suda bekletin.

Karışımı bir sprey şişesine süzün. Kalsiyum, potasyum ve protein eklemek için bu karışımla haftada bir orkide püskürtün.

Diğer Gübreler

İnek sütü. Sıradan inek sütü, orkideleriniz için iyi bir protein kaynağı sağlar, ancak 1 kısım süt ila 4 kısım su oranında seyreltilmelidir. Ya da boş süt kutunuzu suyla durulayın ve iki haftada bir orkidelerinizi sulamak için kullanın.

Şeker kamışı. Pekmez, orkidelerinize potasyum artışı sağlar. Bir çay kaşığı pekmezi bir litre veya 2 suya karıştırın ve orkidelerinizi sularken kullanın.

Meşe yaprakları ve çay poşetleri. Bunların her ikisi de nitrojen bakımından yüksektir, orkide büyümesini artırmak için doğal gübre olarak kullanılabilir. Meşe yapraklarının, sıvı gübre oluşturmak için güneşte yaklaşık iki hafta boyunca 1 kısım suya 2 kısım yaprağa kadar demlenmesi gerekir. Orkidelerinizi ayda bir demlenmiş meşe yaprağı çayı ile sulayın. Çay poşetlerini açın ve içindekileri yetiştirme mevsimi boyunca ayda bir kez orkide bitkilerinizin toprağına serpin.

Patates veya pirinç pişirme suyu. Hem patates hem de pirinçten elde edilen pişirme suyu orkideler için değerli besinler sağlar: Pirinç suyu iyi bir B vitamini kaynağı sağlar; patates suyu kalsiyum ve potasyum içerir. Suyu patates ve pilav pişirmekten koruyun ve buzdolabında saklayın. Yaklaşık iki haftada bir, suyu çıkarın ve oda sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin, ardından orkidelere uygulayın.

orkide vitamin besini

orkide vitamin besini

Orkide düzenli beslenmeyi gerektirir, ancak hafif dozlarda. Ev yapımı orkide gübreleri bitkilere gelişmeleri için ihtiyaç duydukları besinleri sağlarken, uygulamada çok ağır olmamasına dikkat edin. Her seferinde bir veya iki çare deneyin ve orkidelerinizin sağlığını rehberiniz olarak kullanın.

Aşırı gübrelemenin belirtileri arasında kabuğun üstünde beyaz bir kabuk, ölmekte olan yaprak uçları ve siyahlaşan kökler bulunur. Gübrelerdeki tuz birikimini gidermek için tencerenizi her ay su ile yıkayın.

Ev yapımı gübreler, orkidenize uygun sağlık için ihtiyaç duyduğu tüm NPK besinlerini vermeyebilir

Bir karıştırma kabında 2 su bardağı pamuk tohumu küspesi, 2 su bardağı boneme ve 2 su bardağı odun külünü iyice karıştırın. Kapalı bir plastik kapta saklayın. Kullanmak için her ay yaklaşık bir kez orkide toprağına 3 yemek kaşığı serpin
Bu sıvı gübre bir başka iyi nitrojen kaynağıdır ve her ay düzenli sulama yerine kullanılabilir.Kullanmak için, her ay bir kez orkidenizi normal su yerine bu karışımla sulayın. Karışım özellikle halsiz bir orkideyi canlandırmada iyidir.
1 litre suyu bir tencerede ısıtın ve kaynatın. Su ısınırken, 12 yumurta kabuğunu bir havan ve tokmakla öğütün. Su kaynayınca ocağı kapatın ve yumurta kabuklarını ekleyin. Yumurta kabuklarını gece boyunca sıcak suda bekletin. Daha sonra Karışımı bir sprey şişesine süzün.

Cevap Bırakın