orkide güneşi sever mi

Orkide Güneşi Sever mi?

Orkide güneşi sever mi, orkide nasıl sulanır? bir çok soruya sahibiz. Hiç şüphe yok ki, orkide meraklıları orkidelerine özenle bakarak değer verirler. Bununla birlikte, acemi orkide yetiştiricileri genellikle öğrenme sürecinde bazı hatalar yaparlar, bu da feci olabilir ve değerli orkideleri öldürebilir.

Bu trajedinin gerçekleşmesini önlemek için, Ken Siew ( deneyimli bir orkide hobisi ve profesyonel orkide yetiştiricisi ) ile birlikte yazdık ve bu blog gönderisini oluşturduk, umarım ölümcül hatalardan kaçınmanıza yardımcı olur ve orkidelerinizi sağlıklı bir şekilde büyütmenizi sağlar. güzel çiçekler .

  1. Çok fazla güneş ışığına maruz kalma

orkide güneşi sever mi

orkide için güneş

Orkidelerin gölge seven bitkiler olduğu ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmalarına izin vermemelisiniz. Sıcak yaz aylarında doğrudan şiddetli güneş ışığına maruz kaldığında bir orkideye verilen zarar çok büyüktür. Örneğin, phals (orkide ailesinin en hızlı yetiştiricilerinden biri), dolaylı güneş ışığı altında en iyi şekilde büyür ve onları güneye veya doğuya bakan bir pencereye yerleştirmek ve orkidenize doğru miktarda güneş ışığı sağlayacak olanı belirlemek en iyisidir. Yapraklarını gözlemleyebilirsiniz.

  1. Aşırı Sulama

Yeni başlayan orkide yetiştiricilerinin sıklıkla yaptığı bir hata aşırı sulamadır. Yeni başlayanlar, bitkilerini aşırı sulama konusunda aşırı hevesli olabilirler. Örneğin, phalaenopsis orkideleri hayatta kalmak ve büyümek için yalnızca sınırlı miktarda suya ihtiyaç duyar ve aşırı sulandıklarında kök çürümesi gibi problemler yaşama olasılıkları yüksektir. Bu nedenle, orkidenizi her hafta sadece üç küp buzla veya 1/4 fincan suya eşdeğer şekilde sulayın.

  1. Yetersiz Nem

Hemen hemen tüm orkideler yüksek nemi takdir eder, bu nedenle yetiştirme ortamında yeterli nem olmadığında, bir orkide ciddi hasara yol açabilir.

Nem, yapıya ne kadar nem konulduğuna ve yapıdan ne kadar çabuk dağıldığına göre belirlenir. Bu, sulama veya buğulanmanın sıklığı ve hacminin yanı sıra iç ve dış arasındaki hava akışının bir sonucudur.

Nem aynı zamanda başarılı bir kültür için en az tahmin edilen değişkendir. Orkide türlerinin büyük çoğunluğu, nemin en yüksek olduğu ekvatorun etrafındaki ılıman kuşaktan gelir. Yüksek rakımlardan türeyen türler soğuğa yeterince toleranslı olabilir ve kendi bölgelerinin dışında yetiştirilebilir, ancak en iyi başarı için ortam havasının neminin ele alınması gerekir.

Yetiştirme yapısı dışındaki havanın sıcaklığı ve kuruluğu gibi ortam koşulları önemlidir. Nem yüksekse ve sıcaklıklar düşüyorsa, yoğuşma meydana gelecektir. Çiçekler üzerinde yoğunlaşma hasara neden olabilir, bu nedenle buğulanmanın geç değil günün erken saatlerinde yapılması önemlidir.

Oncidiinae, Vandaceous grubu ve Paphiopedilums gibi bitkiler genellikle soğuğa toleranslıdır, ancak nem iyileştirilmezse çürüyebilirler. Bu bitkilerin çoğu ve aslında çoğu orkide bitkisi için ideal nem oranı% 60-80 arasındadır ve muhtemelen sıcak mevsimlerde daha fazladır.

Nem, hava akışı ve sulama ile kontrol edilir. Büyüyen yapının bir tarafında olsa bile hava akışının bir kısmını bloke etmenin basit yolu, anında daha yüksek nemle sonuçlanacaktır.

Uzak Kuzey hariç Avustralya’nın çoğu bölgesinde ortam nemi genellikle orkideler için idealin altındadır. Kapalı veya kısmen kapalı yapıların daha yüksek nemi, sulama için daha az gereksinim olduğu anlamına gelir ve sulama veya buğulanma, bitkilerin etrafında daha kalıcı bir ortam nemi yükselmesine neden olur.

  1. Dengesiz Isı, Nem, Işık ve Hava Akışı

Optimal kültür için ışık, ısı ve nem arasında bir denge sağlanmalıdır. Dengesiz olduğunda, orkideler için büyüyen ortam biraz iyileştirmeye ihtiyaç duyar.

Isı ve Nem : Büyüyen alanın kapatılması hava akışını kısıtlar ve nem ile sıcaklığı artırır. Nem, sulama veya buğulanma sıklığı ile artırılabilir, ancak nemin bir miktar tutulması sağlanmadıkça, dışarıdaki hava sıcak ve kuru ise hızla kaybolur.

İçerideki ısıtılmış havanın yerini hiçbir soğuk hava alamazsa, tam güneş ışığı altında bir serada sıcaklıklar hızla yükselebilir. Bu nedenle, çoğu hobi yetiştiricisi, seralarını gün ışığında havalandırır ve en soğuk iklimler hariç, gün batımında kapatır.

Orkidelerin gölge seven bitkiler olduğu ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmalarına izin vermemelisiniz. Sıcak yaz aylarında doğrudan şiddetli güneş ışığına maruz kaldığında bir orkideye verilen zarar çok büyüktür.
Yeni başlayan orkide yetiştiricilerinin sıklıkla yaptığı bir hata aşırı sulamadır. Yeni başlayanlar, bitkilerini aşırı sulama konusunda aşırı hevesli olabilirler.
Büyüyen alanın kapatılması hava akışını kısıtlar ve nem ile sıcaklığı artırır. Nem, sulama veya buğulanma sıklığı ile artırılabilir, ancak nemin bir miktar tutulması sağlanmadıkça, dışarıdaki hava sıcak ve kuru ise hızla kaybolur.

Cevap Bırakın